امید مصلایی

امید مصلایی

شیمی یکی از دروس خاص در کنکور است که پاسخگویی به سوالات آن نیازمند تسلط کامل به مطالب، مفاهیم کلی و مسائل مطرح شده در آن است. به کسانی که پاسخگویی به تمام سوالات کنکور به‌ خصوص شیمی برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه می‌شود که برای اخذ بهترین نتیجه در کنکور، از یک استاد مطرح‌ در آموزش این درس، کمک بگیرند. استاد شیمی، روش‌‌های تستی را به‌گونه‌‌ای به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد که برای حل سوالات کنکور نیازی به حفظ کردن تمامی فرمول‌‌ها کتاب نداشته باشند. استاد امید مصلایی یکی از بهترین اساتید رشته شیمی بوده که با ابداع روشی نوین در تدریس شیمی و حل تست‌های آن، به دانش‌آموزان کمک نموده، بتوانند به تمامی اهداف مورد نظر خود در کنکور دست یابند.

امید مصلایی

بیوگرافی امید مصلایی

استاد مصلایی در رشته مهندسی شیمی دانشگاه که یکی از اصلی‌ترین رشته‌های تخصصی شیمی محسوب می‌شود، تحصیلات خود را به اتمام رسانده است. ایشان به‌صورت تخصصی کلاس‌های آنلاین را در درس شیمی برگزار می‌کند. با وجود این در برخی از کلاس‌ها، به دانش‌آموز به‌صورت حضوری آموزش می‌دهد. این کلاس‌ها به کمک جمعی از دانش‌آموزان، از گرایش‌های مختلف تشکیل می‌‌شود. استاد تمامی مفاهیم درس را به‌صورت حضوری آموزش و پاسخ سوالات را به‌همراه دانش‌آموزان، بررسی می‌کند.

سبک دیگر کلاس‌های ایشان، فقط به بررسی تست‌های کنکور اختصاص دارد. این کلاس‌ها برای دانش‌آموزانی با سطح بالای علمی مناسب است که مفاهیم آموزشی کتاب را به خوبی آموخته‌اند. استاد مصلایی در کلاس‌های تست، فقط به حل تست و تحلیل آن‌ها می‌پردازد.

دستاوردهای امید مصلایی

استاد مصلایی در سال‌های فعالیت خود در زمینه تدریس شیمی به دستاوردهای مختلفی دست پیدا کرده است که از نمونه‌‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تدریس در آموزشگاه‌های برتر تهران مانند راه اندیشه، پرستو، اوج، ماهان تهران.
 • عضو تیم پاسخگویی به سوالات کنکور موسسه راه اندیشه در سال ۱۳۹۴.
 • تالیف کتاب‌ شیمی یازدهم برای انتشارات راه اندیشه.
 • ویرایش علمی کتاب‌های همایش شیمی در انتشارات دریافت.
 • طراحی آزمون‌های فورتیک و قلم‌چی.
 • ویژگی‌های کلاس درس و جزوه استاد مصلایی
 • جزوه استاد امید مصلایی بسیار قوی و منحصربه‌فرد است و از عبارت‌های صحیح و غلط‌، درس‌‌های مختلف، تست‌های کنکور، تست‌های تالیفی فراتر از کنکور، جزوه فشرده کتاب، درس‌نامه که در انتهای آن تست‌های مربوط به هر مبحث است، تشکیل شده است. علاوه ‌‌بر این روش تدریس استاد ویژگی‌های خاصی دارد که سبب‌گردیده دانش‌آموزان بسیاری مشتاق شرکت در کلاس‌های ایشان باشند.
 • روش تدریس دقیق، بی‌نقص و عدم پرداختن به حواشی، اولین مشخصه کلاس درس استاد مصلایی است.
 • بررسی و پاسخ به تک‌تک سوالات دانش‌آموزان از دیگر ویژگی‌های کلاس استاد محسوب می‌شود.
 • استادمصلایی برخورد خیلی مناسبی با دانش‌آموزان در کلاس دارند. ایجاد ارتباط بسیار خوب و صمیمی با دانش‌آموزان منجر به افزایش جذابیت کلاس می‌‌شود. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند درس را بهتر فرا‌گیرند و انگیزه بالایی برای شرکت در کلاس‌‌ها داشته باشند.
 • کلاس درس ایشان جذاب و گیرا بوده و این روش تدریس از خستگی دانش‌آموزان در کلاس جلوگیری می‌کند.
 • استاد مصلایی با فن بیان بالا، طمأنینه و آرامش بسیار در کلاس، مفاهیم را به خوبی به دانش‌آموزان منتقل می‌نماید.

کیفیت تست‌‌های کلاس‌ استاد مصلایی

جناب آقای مصلایی در ابتدای کلاس توضیحی بر محتوای درس داده، سپس بیشتر زمان کلاس را به حل تست‌های مختلف می‌پردازد. عموماً کلاس‌های ایشان برپایه روش‌های نوین تست‌زنی و موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی شده است. نکته مهمی که ایشان در حل تست‌ها در نظر می‌گیرند، دریافت مفهوم اصلی سوال و استخراج نکات مهم آن از روی صورت مسئله است. از ویژگی‌های کلاس‌های تست استاد مصلایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • روش تدریس بر پایه تست‌های کنکورهای گذشته و تست‌های تالیفی خود ایشان که هر یک سطح آموزشی متفاوتی دارند.
 • تست‌های تالیفی استاد امید مصلایی درصد بالایی به تست‌‌های کنکور آینده شباهت دارد.
 • حل تست‌ها به روش گام‌به‌گام و آهسته صورت می‌پذیرد. این یک روش‌ نوین در تست‌زنی محسوب می‌شود که به کمک آن بدون حفظ کردن فرمول‌ها می‌توان به حل مسائل پرداخت.
 • ایشان در حل تست‌ها، نکات انحرافی سوال را برای دانش‌آموزان بازگو می‌کنند. بنابراین دانش‌آموزان با استفاده از آن نمونه سوال‌هایی که به این سبک مطرح می‌شوند را می‌توانند، پاسخ دهند.
 • حل نمونه‌های مختلف تست، مانند تست‌های بسیار وقت‌گیر در کنکور با کوتاهترین راه‌حل، از ویژگی‌های مهم کلاس‌های استاد محسوب می‌شود. در این حالت دانش‌آموزان قادر خواهند بود در کمترین زمان ممکن، بیشترین سوالات کنکور را پاسخ می‌دهند.
 • در هنگام حل تست‌ها ابتدا به دانش‌آموزان فرصت فکر کردن و پاسخگویی به سوالات را می‌دهد. با این‌کار سطح کلاس را شناسایی کرده و آموزش خود را با آن هماهنگ می‌کند.

 روش تدریس استاد مصلایی

استاد مصلایی برای بررسی مطالب کتاب شیمی و آموزش روش تست‌زنی، کتاب شیمی را به سه قسمت مسائل حفظ کردنی، مفاهیم کلی برگرفته از کتاب و حل مسئله تقسیم کرده‌اند. در قسمت اول ایشان نکات مهم و قسمت‌های اصلی کتاب را که از آن‌ها سوالات بیشتری مطرح می‌‌شود، مورد بررسی قرار می‌دهد.

دانش‌آموزان نیز با خواندن کلیه مطالب کتاب و حفظ کردن آن‌ها، به همراه نکات پاسخ به سوالات تستی بخش حفظ‌کردنی، می‌توانند تست‌های بسیاری را از این بخش حل کنند.

سپس ایشان با کمک بخش اول، به توضیح بخش‌ مفهومی و ارتباط آن‌ها با یکدیگر پرداخته و به دانش‌آموزان کمک می‌کنند، سوالاتی را که برگرفته از مفاهیم کتاب است، شناسایی و در هنگام کنکور، پاسخگوی آن‌ها باشند. تست‌های بسیاری که استاد مصلایی در این دو زمینه در کلاس حل می‌کنند، سبب می‌‌شود مطالب به حافظه بلند مدت دانش‌آموز انتقال پیدا کند.

قسمت اعظم جزوه امید مصلایی مربوط به بخش سوم و آموزش روش حل مساله‌ها بدون حفظ کردن فرمول‌‌ها است که در ابتدای مقاله در این خصوص توضیحات لازم را بیان نمودیم.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نقاط قوت کلاس­ها و روش تدریس استاد مصلایی پرداختیم و به دانش‌آموزانی که قصد دارند در کنکور بالاترین تست را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند، توصیه می‌نماییم با روش‌های تست‌زنی و مفهومی استاد مصلایی آشنا شوند. همچنین لازم ‌به‌ذکر است پدر ایشان نیز یکی از اساتید برتر درس شیمی بوده و ایشان در کنار آموخته‌های خود، به کمک تجربه پدر می‌توانند ترکیب خوبی را برای کمک به دانش‌‌آموزان به‌وجود آورند.

نوشته های مرتبط